2019-06-20, ketvirtadienis, 22:17.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 04:41, leidžiasi 21:56, dienos ilgumas 17:15.

Šimtas piemenėlių ralio ralio!

2018-05-26, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Šimtas piemenėlių ralio ralio!

Praėjusį sekmadienį pagal krikščioniškas tradicijas ir liaudies papročius buvo švenčiamos Sekminės (septintas sekmadienis po Velykų). Ši šventė užbaigia ankstyvojo pavasario darbus ir pradeda kitą metą, kuris yra tarp Sekminių ir šventojo Jono – Rasos, Kupolių šventės. Tai visa ko gamtoje kupėjimo ir vešėjimo metas. Todėl per Sekmines šeimininkės beržų šakelėmis išpuošia namus, o piemenėliai jų priskynę pina vainikus ir dabina karvėms ragus.

 

Dabar piemenauti vaikams nebereikia, bet prisiminti senąsias tradicijas ir Sekminių linksmybes su piemenų žaidimais, rateliais dainomis ir vaišėmis – smagu. Šios tradicijos puoselėjamos Smilgių etnografinėje sodyboje kasmet rengiant šalies vaikų folkloro šventę. Šiemet ji dedikuota valstybės 100-mečiui, todėl pavadinta „100 piemenėlių ralio ralio! ”.

 

Šventę pradėjo Radviliškio rajono Šeduvos kultūros ir amatų centro vaikų teatras „Laumžirgiai“ (vadovė Izolina Staniulienė) su liaudišku spektakliu „Žąsinas“, nukėlusiu visus 100 metų atgalios - į piemenėlių kasdienybę. Panevėžio rajono Vadoklių kultūros centro Jotainių padalinio vaikų folkloro ansamblis „Virsnia“ (vadovė Agnė Kielienė) dainomis ir rateliais pradėjo piemenėlių „melstuves“, jomis netiesiogiai šeimininkę prašoma maisto vakaro vaišėms. Prie vaišių reikia ir smagios muzikos šokiams, ją dovanojo Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus vaikų kapela „Siručiukai“, vadovas Henrikas Docius ir Panevėžio rajono Smilgių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Smilgenė“, vadovas Audrius Dervinis. Pasakorius iš Vadoklių Dovydas Butkus tarmiškai pasakojo senas savo krašto legendas, o Kupiškio kultūros centro Šimonių padalinio folkloro ansamblis (vadovė Virginija Skupienė) supažindino su visais piemenėlių instrumentais ir jų skambesio subtilybėmis. Visi dalyviai, gavę iš gaspadinių po lauknešėlį, padėką ir suvenyrą, buvo pakviesti į piemenėlių vakaronę su vaišėmis: kvapni žolelių arbata, ant laužo kepta kiaušinienė ir mero pavaduotojo Antano Pociaus padovanotas šakotis, suteikė naujų jėgų piemenų rateliams pievoje ir dovanojo gerą nuotaiką kelionei į namus.

 

Antrąją Sekminių dieną profesionalios muzikos išsiilgusiems smilgiečiams etnografinės sodybos klojime koncertavo operos solistas Liudas Mikalauskas.

 

Smilgių kultūros centro inf.

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai