2018-12-19, trečiadienis, 07:15.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 08:38, leidžiasi 15:50, dienos ilgumas 7:12.

Kovo 8-osios išvakarėse – paskaita „Žymiausios Lietuvos šimtmečio moterys“

2018-03-12, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Kovo 8-osios išvakarėse – paskaita „Žymiausios Lietuvos šimtmečio moterys“

Radviliškio rajono Trečiojo amžiaus universiteto lankytojai turėjo savo eilinį susitikimą. Jis virto neeiliniu, nes Tarptautinės Moters dienos išvakarėse susitikime apsilankė Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. Ne paslaptis, kad dauguma studenčių yra moterys, tad buvome pasveikintos: mūsų rektorei – puokštė gėlių, visoms – saldžios dovanos. Labai maloni dėmesio apraiška, nes jo niekada nebūna per daug.

 

Kodėl švenčiame Kovo 8-ąją? Juk turime labai gražią Motinos dieną, gegužyje pražydus pirmiesiems žiedams. Betgi ne visos moterys gali būti ir būna mamos. Tai joms ir skirta ši šventė.

 

Keliautojų klubo vadovė Danguolė Dabašinskienė – neeilinė asmenybė. Jos energija, erudicija, organizaciniai gebėjimai tiesiog stebina. Kiek su ja aplankyta įdomiausių vietų, žiūrėta spektaklių, išklausyta paskaitų – sunku išvardyti. O šį kartą ji mus nudžiugino paskaita „Žymiausios Lietuvos šimtmečio moterys“. Pirmiausia lektorė pasidžiaugė, kad mes, mūsų krašto ir kartos moterys, esame laisvos ir lygiateisės su vyrais. Nors laikome kartais visus keturis namų kampus, bet, statistikos duomenimis, net 60 % baigusių universitetus – moterys. O kiek klinikų vadovių, mokyklų direktorių ir meno žmonių yra moterys. Net mūsų šalies vadovė – moteris. O dar visai neseniai buvo kitaip. Štai tarp 1918 metų vasario 16-osios Aktų signatarų nėra moterų, jos net nedalyvavo ruošiant Akto tekstą. Teisę balsuoti Lietuvos moterys gavo tik 1922 metais. Bet ir tuo laikotarpiu buvo šviesių, kūrybingų asmenybių – tiesiog išskirtinių moterų. Apie jas ir pasakojo Danguolė Dabašinskienė.

 

Štai dvi mūsų žemietės: Rūta Staliliūnaitė ir Stasė Stašauskaitė. Pastaroji – botanikė, profesorė – mokslo žmogus. Rūtelę dar visi puikiai atsimename, matėme ne viename spektaklyje, filme, susitikime. Na, ir toliau visas sąrašas žymių moterų:

 

Gražbylė Venslauskaitė – Šiaulių miesto garbės pilietė, skautė, mecenatė, Pasaulio Teisuolė;

Eugenija Lukšienė – skautė, švietėja, kraštotyrininkė, šaulių būrių organizatorė;

Šatrijos Ragana – rašytoja, „Žiburio“ gimnazijos direktorė, lietuvybės puoselėtoja;

Tamara Sventickaitė – balerina, konservatorijos dėstytoja;

Liudvika Steponaitytė – gydytoja pediatrė, profesorė;

Regina Songailaitė-Balčikonienė – dailininkė, operos ir baleto teatro scenografė, rengusi „Lietuvos“ ansamblį;

Potencija Pinkauskaitė – aktorė, režisierė;

Eugenija Šimkūnaitė – profesorė, farmacininkė, žiniuonė, rašytoja;

Monika Mironaitė – legendinė aktorė;

Ieva Simonaitytė – rašytoja, kurios neįmanoma nemylėti...

O kur dar J. Žemaitė, G. Petkevičaitė-Bitė? Visų išvardyti neįmanoma.

 

Ypač šiltai ir išsamiai Danguolė pasakojo apie dvi dainininkes-legendas: Eleną Čiudakovą ir Beatričę Grincevičiūtę. Turėdamos neginčijamą talentą, jos nuėjo sunkų ir vingiuotą gyvenimo kelią, įveikdamos kūno negalias, tvirtos dvasios ir charakterio moterys. Jos buvo tikros žvaigždės.

 

Nuoširdžiai padėkoję Danguolei Dabašinskienei, skirstėmės lyg apšviestos nuostabia neeilinių moterų šviesa.

 

Stasė Kilbauskienė,

Radviliškio r. TAU lankytoja 

 


REKLAMA


 

 

 

Prekiaujame važiuoklės dalimis, stabdžių sistemos dalimis, variklių dalimis, akumuliatoriais, tepalais, filtrais, valytuvais, aušinimo skysčiais, langų plovimo skysčiais, automobilių kosmetika, automobilių aksesuarais, modeliniai kilimėliai, tepalai, filtrai motociklams.

NEMOKAMAS pristatymas Šiaulių apskrityje.

Tel. +37060188131

Tinklalapis  http://www.autopikis.lt/

 


REKLAMA


 

SVERIAME JŪSŲ KIEME

 

 

Parduodame baltarusiškus durpių briketus, plautą akmens anglį, beržo pjuvenų briketus, medžio granules. Atvežame. Sveriame Jūsų kieme. Taip pat parduodame malkas: rąsteliais, kaladėmis, skaldytas – uosinės, ąžuolinės, beržinės, alksninės, juodalksnio, mišrios. Kaina nuo 19 eurų. Atvežame.

Užsakymai priimami tel. +370 679 08900, +370 672 77720

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2019 kovo 3 d. Antrą kartą šiuose rinkimuose miestų merai bus renkami tiesiogiai. Ką rinksime Radviliškio rajono meru?